Данните на НСИ за домакинските бюджети през 2024 г. показват ръст

...
Данните на НСИ за домакинските бюджети през 2024 г. показват ръст
Коментари Харесай

Повишава се благосъстоянието на домакинствата у нас

Данните на Национален статистически институт за домакинските бюджети през 2024 година демонстрират растеж на приходите с 18,5% по отношение на миналата година – до 12 857 лв. приблизително на разположение.

Положителните вести са повишаване на каузи на приходите от работна заплата, от трудова активност отвън работната заплата и от независима претовареност – до общо 63,5% от приходите при 61,4% през 2023 година. Доходите от всички обществени прехвърляния (пенсии, компенсации за безработни, фамилни добавки за деца и други обществени помощи и обезщетения) образуват 32,2% от общия приход на семействата, пишат в разбор от Института за пазарна стопанска система.
 ИПИ ИПИ
Разходите на семействата във всички групи нарастват, само че структурата им се променя.

Делът на разноските за ползване продължава да се свива – до 80,8% – за сметка на нараствания дял на разноските за налози и осигуровки – до 14,0% общо за 2024 година. За съпоставяне разноските за налози и осигуровки са 13,5% през миналата година и 11,4% 10 години по-рано.

Структурата на разноските за ползване също се трансформира доста.Делът на разноските за храна и питиета понижава непрекъснато и доста за десетгодишен интервал. Делът на разноските за жилища, комунални услуги и горива също се свива, само че този за жилищно обзавеждане и поддържане на дома се усилва. Сериозен и постоянен растеж се вижда и при каузи на разноските за свободно време, просвета и обучение.
 ИПИ ИПИ
Повишаването на каузи на приходите от труд е знак за повишението на благосъстоянието на семействата вследствие на повишение на равнището на възнагражденията при растяща стопанска система. Друг индикатор в тази посока е и понижението на каузи на разноските за храна и нарастването на тези за свободно време, просвета и обучение.
 ИПИ ИПИ
Предизвикателство остава по-нататъшният растеж на заетостта (тя е в своя пик, а безработицата към този момент доближава естественото си дъно – писахме за това тук) и приходите от труд и удържане на повишаващите се разноски за налози и осигуровки.
Източник: pariteni.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР